Atrakcje okolicy

Kopalnia soli w Bochni

Jest to najstarszy, (1248 r) działający zakład wydobywczy w Europie. Urokliwe, a przy tym lecznicze podziemia kopalni przyciągają z roku na rok coraz większe rzesze turystów. Za pierwszego turystę, zwiedzającego wyrobiska bocheńskiej kopalni uznaje się renesansowego humanistę-Joachima Wadianusa, który stwierdził, że podróż do tej "ciemnej bocheńskiej otchłani" wzbudziła w nim spory przestrach, jednak pozwoliła na odkrycie niecodziennego piękna.

W skład podziemnej trasy turystycznej wchodzi kilkanaście punktów. Każdy z nich ma swoją historię, a z niektórymi związane są nawet legendy. Ten niezwykły spacer zajmuje ok. 1,5 - 2 godziny. Obejmuje zjazd Szybem Sutoris, przejście podłużnią August (lub poziomem Wernier i schodami Regis), zwiedzanie Stajni Mysiur, podłużni Dobosz i Szybiku Spalonego, poprzecznika i komory Chrystian, komory kieratowej i poprzecznika Ważyn, Kaplicy św. Kingi, komory Rabsztyn oraz komory Ważyn. Na powierzchnię zabiera turystów winda. Aktywny sportowo mogą pod ziemią rozegrać mecz koszykówki i siatkówki. Nie lada atrakcją jest podziemna kolejka i zjeżdżalnia.

W 1981 r. kopalnię wpisano do rejestru zabytków, a w 2000 roku prezydent RP podjął decyzję o uznaniu bocheńskiej żupy za Pomnik Historii.

kopalnia w Bochni

Kopalnia soli w Wieliczce

Kopalnia Soli w Wieliczce to przedsiębiorstwo solne, którego początki sięgają średniowiecza. Przez całe stulecia była źródłem bogactwa kraju i materialnym fundamentem kultury - dzisiaj jest najchętniej odwiedzanym polskim obiektem turystycznym. Kilkusetletnia eksploatacja złoża soli kamiennej ukształtowała obecny układ przestrzenny wyrobisk górniczych. Skryte pod miastem, usytuowane na dziewięciu poziomach, sięgają głębokości 327 m. Podziemna Wieliczka to blisko 300 km chodników i ok. 3000 komór. Część udostępniona do zwiedzania obejmuje 3,5 kilometrowy odcinek, położony na głębokości od 64 m do 135 m. Wspaniałe kaplice, urokliwe podziemne jeziora, oryginalne urządzenia i sprzęt, zachowane ślady prac górniczych dają wyobrażenie o zmaganiach ludzi z żywiołami, ich pracy, pasjach, wierzeniach. Wieliccy górnicy pozostawili po sobie dziesiątki rzeźb i płaskorzeźb solnych. Pobyt pod ziemią jest szczególnie korzystny dla osób ze schorzeniami górnych dróg oddechowych oraz z alergią. Schorzenia te leczy się w Podziemnym Ośrodku Rehabilitacyjno-Leczniczym, w komorze Jezioro Wessel.

Wielicka kopalnia została w 1976r. wpisana do krajowego rejestru zabytków. Dwa lata później, w 1978r. znalazła się na Pierwszej Światowej Liście Dziedzictwa Kulturalnego i Naturalnego UNESCO, a w roku 1994 uznana została przez Prezydenta RP za Pomnik Historii Narodowej.

Kopalnia w Wieliczce

Zamek Kmitów i Lubomirskich w Nowym Wiśliczu

Jest to jedno z najcenniejszych w Polsce dzieł wczesnobarokowej architektury rezydencjonalno - obronnej (palazzo in fortezza - pałac w środku fortecy). Warto pamiętać, że najstarsza część zamku została wzniesiona już w XIV wieku, prawdopodobnie z inicjatywy Jana Kmity. Po śmierci Piotra Kmity w 1553 roku przeszedł na własność Barzów, a później Stadnickich. W 1593 roku posiadłość kupił Sebastian Lubomirski. W latach 1615-1621 rozbudowy rezydencji podjął się jego syn Stanisław. Projekt barokowej przebudowy i umocnień bastionowych opracował dla niego Maciej Trapola. Za czasów Stanisława Lubomirskiego zamkowe wnętrza zyskały splendoru. Na zamku działał prywatny teatr i kapela dworska. Odwiedzali go królowie - Władysław IV i Jan Kazimierz. W 1655 roku, już po śmierci Stanisława Lubomirskiego, zamek splądrowali Szwedzi. W 1720 roku przechodzi on na własność Sanguszków. Później jego właścicielami ponownie zostali Lubomirscy. W XIX wieku popadający stopniowo w ruinę zamek był własnością Potockich i Zamojskich. Po wojnie został przejęty przez skarb państwa. Dzisiaj ta budowla jest mieszanką stylów architektonicznych: gotyku, renesansu, i baroku i pełni funkcję Muzeum.

Zamek w Nowym Wiśliczu

Aeroklub w Łososinie Dolnej

Amatorom mocnych wrażeń polecamy Aeroklub Podhalański w Łososinie Dolnej gdzie polatać można na jednym z tamtejszych samolotów. Do lotów rekreacyjnych wykorzystywane są trzy typy samolotów: dwumiejscowy Zlin-42, czteromiejscowy Jak-12 i ogromny, bo aż 12-miejscowy AN-2. Wszystkie utrzymywane w najlepszej kondycji przez świetnie wyszkolonych mechaników Aeroklubu Podhalańskiego czekają gotowe na Ciebie. Samolotem kieruje zawsze zawodowy pilot z wieloletnim doświadczeniem.

Dyrektorem APh jest Stanisław Filipek. Od dziesięciu lat Aeroklub jest stowarzyszeniem samo finansującym się. Wszelkie środki zdobywa organizując: zrzuty szczepionki przeciw wściekliźnie, loty reklamowe, propagandowe, zrzuty wiązanek ślubnych, organizowane co roku festyny lotnicze z okazji święta Lotnictwa cieszące się bardzo dużą popularnością wśród społeczeństwa i inne. Czterdziestoletnia działalność Aph na lotnisku w Łososinie przyniosła wiele sukcesów. Wyszkolono wielu znakomitych pilotów: W PLL LOT lata prawie 30-tu, w wojskach lotniczych ponad 20-tu. Wychowankowie APh zdobywali tytuły Mistrza Polski w sporcie samolotowym i dwukrotnie Mistrza Polski w szybownictwie juniorów. Modelarze wielokrotnie zdobywali tytuły Mistrzów Polski w różnych kategoriach.

Latać można właściwie zawsze. Jedynymi przeszkodami w lataniu jest brzydka pogoda i noc, na które niestety nikt nie ma wpływu.

FANTASTYCZNA ZABAWA I NIEZAPOMNIANE WRAŻENIA

Aeroklub Aeroklub